obliczenia

Forum zawiera tematy związane z technicznymi zagadnieniami związanymi z pracą w programie TERMO, ArCADia-TERMO, ArCADia-TERMO PRO.
termos
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2016, 15:52

obliczenia

Post autor: termos »

W jaki sposób obliczyć budynek mieszkalny z klatką schodową i lokalem mieszkalnym ?

Odp: Przypisywanie pomieszczeń do stref cieplnych powinno odbywać się na podstawie ich funkcji i zastosowanego systemu ogrzewania i wentylacji. Dla budynków mieszkalnych wyposażonych w wspólne źródło ciepła zakłada się jedną strefę, w której wylicza się średnią ważoną temperaturę wewnętrzną gdzie wagą jest powierzchnia pomieszczeń (oznacza to, że wówczas klatka jest w jednej strefie z lokalem mieszkalnym), w przypadku kiedy mamy do czynienia z lokalem z własnym źródłem ciepła wówczas podział budynku wygląda tak:
Strefa lokal nr 1, …,
Strefa lokal nr N,
Strefa klatka schodowa,
Strefa pomieszczenia pomocnicze,
Strefa Garaże-Piwnice.
Co oznacza, że dla każdego lokalu budujemy oddzielną strefę, a także dodajemy dodatkowe strefy na klatki schodowe i inne pomieszczenia pomocnicze. W przypadku kiedy obliczenia wykonujemy dla lokalu, a klatka schodowa stanowi inną ogrzewana strefę cieplną to wg Rozporządzenia MI wymianę miedzy strefami traktujemy adiabatycznie czyli nie liczymy współczynnika strat między tymi strefami. W przypadku kiedy mamy do czynienia z klatką nieogrzewaną to wówczas definiujemy współczynnik btr (dla klatek zewnętrznych wynosi on 0,8) i wyliczamy współczynnik strat od stref nieogrzewanych.

ODPOWIEDZ