zyski wewnętrzne

Forum zawiera tematy związane z technicznymi zagadnieniami związanymi z pracą w programie TERMO, ArCADia-TERMO, ArCADia-TERMO PRO.
termos
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2016, 15:52

zyski wewnętrzne

Postautor: termos » czwartek 08 wrz 2016, 09:25

Czy jest prosty sposób obliczenia zysków wewnętrznych dla domu jednorodzinnego? Wiem, że przyjmuje się ok.5 W/m2, ale dobrze by było samemu obliczyć lub oszacować te zyski, aby nikt się nie doczepił. Jak to zrobić?

Odp: Zyski wewnętrzne można liczyć metodą uproszczoną lub szczegółową. Na potrzeby ŚCHE czy projektowanej charakterystyki energetycznej należy stosować metodę uproszczoną, czyli przyjmować wartości podawane w aktualnie obowiązującej metodologii (obecnie jest to rozp. MIiR z 27.02.2015 r.). W przypadku braku danych wyznacza się według Polskiej Normy dotyczącej energetycznych właściwości użytkowych budynków – obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Dla domów jednorodzinnych obciążenie cieplne pomieszczeń wewnętrznymi zyskami ciepła przyjmuje się na poziomie 6,8 W/m2 (zgodnie z rozp.)
Przy obliczeniach standardu energetycznego dla np. budynku pasywnego lub energooszczędnego NFOŚiGW podaje z kolei inne wartości, od 2,5 do 3,5 W/m2. Metodę szczegółową zaś stosuje się głównie do obliczeń na potrzeby doboru klimatyzacji.

Wróć do „Praca z programem - problemy techniczne i ich rozwiązania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości